Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prohlídka zámku

Prohlídka zámku začíná na čestném nádvoří, odkud se vstupuje do levého křídla na temnou chodbu. Z ní má návštěvník možnost nahlédnout na toaletní zařízení z dob Leopolda II. Berchtolda. Další pohled z chodby může směřovat do I. Ložnice pro hosty nebo do dětského pokoje, kde je ukázka hraček z dob malých Berchtoldů. Následně skupina prochází přes tzv. Malou jídelnu pro hosty do II. Ložnice pro hosty s luxusním vybavením, bavlněnými tapetami a rokokovými kamny.

Přes Dětskou ložnici se návštěvník dostane až do nejkrásnější prostory zámku, do Stříbrného salonu, který je vybaven ve stylu rodinné galerie s řadou portrétů několika vlastníků panství. Malá místnost vedle Stříbrného salonu je nazvána Paví salon, dle heraldického ptáka zámku.

Obrazek

Často využívanou místností zámku je následující Hudební sál (v současné době využíván pro svatební obřady), který sloužil panstvu ke všem rodinným akcím. Odtud může návštěvník náhlednout na tzv. střední chodbu, která spojuje obě křídla zámku.

Následující prostorou je reprezantačně vybavený Kuřácký salon, se kterým sousedí rovněž pracovna Leopolda Berchtolda, v níž se konala již zmiňovaná schůzka ministrů zahraničí v r. 1908.

Malou zámeckou knihovnou, v níž jsou uloženy cenné svazky knih v různých jazycích se dostáváme až do rozsáhlé Slavnostní jídelny s malou zámeckou kaplí.

Pravé křídlo zámku uzavírá tzv. Hraběnčin salonek v útulném stylu a chodba, ze které je možnost nahlédnout do ložnic předposledních majitelů Leopolda II. a jeho manželky Ferdinandy.

Po prohlídce zámeckého areálu jsou k dispozici suvenýry, vinotéka, bufet, Záchranná stanice volně žijících živočichů a stále oblíbená výstava fuchsií...

 

V zadní části zámeckého areálu, za tzv. konírnami se nachází amfiteátr sloužící v době léta ke kulturním akcím a koncertům. Z velkého množství interprétů, kteří zde vystupovali, jmenujme alespoň Nohavicu, Mišíka, Langerovou, Tři setry, skupinu Kryštof, Redla a mnoho dalších...